19.5.09
BOŠNJAČKA DŽAMIJA U SEATTLU
18 maj 2009 godine ce uci u historiju Bosnjaka Seattla,
kao i kompletne zajednice Bosnjaka Sjeverne Amerike.
Na gradjevini dzamije je uzdignut minaret.
Na vrhu minareta ponosni alem.
Simbol slobode muslimana.
Duznost mi je da posvjedocim ovim tekstom.
U zahvali Alahu, Bogu Jedinom
U cast nase slobode,
U pomen ljudima koji su sagradili ovu kucu,
U poruku generacijama koje dolaze.
Neka se zna da smo progledali i pronasli napokon svoje srce.
prihvatili istinu da je Allah kreator svega sto se desava,
preko nasih misli, ruku i djela.
Njegova najljepsa kreacija stoji u gradu Seattlu.
Blago se onima koji je sagradise, na ovom i onom svijetu.
Nihad Krupic, autor
Bosanska Dubica BiH
Vancouver, Canada
18.5.09
LOG POD MANGARTOM
Piše:Samir B.
Želja mi je da vam prenesem »sliku« i osjećanja onog što vidjeh jula 2007 i ne davno,aprila 2009, te onog što se u medjuvremenu dogadjalo.
Tog jula '07 prvi put odoh u Log pod Mangartom očaran i nekakvog »čudnog« osjećaja valjda zbog saznanja da sam tu,na mjestu gdje su mi moji zemljaci prije skoro stotinu godina hodali i ginuli.
Ginuli Bošnjaci i po Monte Meletti za nekog drugog.Vazda za nekog drugog.Kao da nam je drugi preči od nas samih.S obzirom da smo takvi kakvi jesmo i istorija nas pamti po ratovanjima pod tudjim zastavama i… vazda za nekog drugog.Vazda za tamo nekog, nikad 'vamo za sebe.
I kad se u zadnjem ratu vlastitim životima odbrani vlastita džava opet odnekud »izmigoljiše« ljigavci.Najprije oni koji BiH ne priznaju i vele »Ne postoji BiH«,«Nije je nikad ni bilo«… al' jest' je bilo onda kad je trebalo istu rušiti,paliti,pljačkati,ubijati…tad je bilo.
SPOMENIK U CENTRALNOM DIJELU GROBLJA-MEZARJA
Sve bih nešto da kažem a strah me da nesto ne zaboravim,propustim.A propustiću,k'o da gledam.Sjećam se,jedne prilike cvjećarka mi reče:«Džaba biraš,ljepša ruža uvijek ostane!«
Upravu je.
I sad,što god da napišem neće se sve reći.Kao prvo,fale mi riječi a kao drugo zaboraviće se.
Ima jedno mjesto u Sloveniji gdje se osjećam kao kod svoje kuće.U sjeveroistočnom dijelu Slovenije u dolini rijeke Soče,u opštini Bovec,uklješteno medju strmim planinama kojima od blještavila snijega ni vrh ne vidiš,nalazi se jedno selo,Log pod Mangartom.Sasvim normalno,jednostavno,tiho…a posebno!?
Posebno što je na strmim liticama i obroncima ovog' dijela »Triglavskog parka« istorija pisana herojskim podvizima i krvlju Bošnjačkom.
Sa ovim i ovakvim dijelom Slovenije upoznao me je u toku svog' istraživačkog rada moj dobri jaran, dr.Ahmed Pašić.Zahvaljujući ovom momku i njegovoj aktualizaciji ovog' kraja do očiju i ušiju našeg' naroda dodje odnosno probudi se istorija i sjećanje na zbivanja u 1.svijetskom ratu u Soškoj dolini od prije skoro stotinu godina.
Jula mjeseca 2007. god. prvi put sam bio u Logu.I nedavno sam tamo bio.
Ovo selce interesantno je zbog toga sto u svojim njedrima čuva humke Austrougarskih boraca poginulih u 1.s.r.
Ipak da bi stvar bila malo jasnija predlažem da se osvrnemo u nazad i malo »začeprkamo« istoriju.
13.juna 1878 god. u Berlinu na »Berlinskom kongresu«sastadoše se tadašnje slike i
Ista ta Austrougarska je 1915.god. otpočela sa mobilizacijom Bošnjaka i njihovo odvođenje na Soški front.Ovaj,opet bijaše dio jugozapadnog fronta koji se dužinom od oko 600 km protezao Italijansko-Austrijskom granicom od Švicarske do Tržaškog zaliva.Devedeset kilometara ovog fronta zahvatalo je Slovenačku teritoriju i to njen možda najnepristupačniji dio:visoke planine i dolinu rijeke Soče.
Još jednog »rekordera« 1.s.r dala je BiH.Bio je to Elez Dervišević koji je sa svojih 11.godina bio najmladji Austrougarski vojnik.
Puno vremena i prostora bi trebalo da bi se opisala ratna situacija ovog vremena i prostora.Nije mi cilj ulaziti u detalje o toku ovog rata na području Soškog ratišta.Veoma lijepo je to opisano u knjigama
W.Schachingera – »die Bosniaken kommen«
V.Klavore - »Plavi križ«
i u zadnjem izdanju o ovoj temi,knjizi momka kojem se neizmjerno zahvaljujem za znanje koje mi je prenijeo o ovim dešavanjima.
Riječ je o knjizi koju napisa Dr.Ahmed Pašić – »Bošnjaki na Soški fronti«
Želja mi je da vam prenesem »sliku« i osjećanja onog što vidjeh jula 2007 i nedavno,aprila 2009, te onog sto se u medjuvremenu dogadjalo.
Tog jula '07 prvi put odoh u Log pod Mangartom očaran i nekakvog »čudnog« osjećaja valjda zbog saznanja da sam tu,na mjestu gdje su mi moji zemljaci prije skoro stotinu godina hodali i ginuli.
Ginuli Bošnjaci i po Monte Meletti za nekog drugog.Vazda za nekog drugog.Kao da nam je drugi preči od nas samih.S obzirom da smo takvi kakvi jesmo i istorija nas pamti po ratovanjima pod tudjim zastavama i vazda za nekog drugog.Vazda za tamo nekog,nikad 'vamo za sebe.
I kad se u zadnjem ratu vlastitim životima odbrani vlastita džava opet,odnekud »izmigoljiše« ljigavci.Najprije oni koji BiH ne priznaju i vele »Ne postoji BiH«,«Nije je nikad ni bilo«… al' jest' je bilo onda kad je trebalo istu rušiti,paliti,pljačkati,ubijati…tad je bilo.Za njima se pojaviše onda oni što se u Bošnjaštvo zaklinju a o glavi mi rade.Sjetih se jedne nane sa početka rata '92-ge kad u Sarajevu na pitanje »Nano,kako je?« veli :«Eh,kako!?Gore Arkan,dole Salkan!«
U bošnjaka čvrsta ruka,hrabro srce a tvrda glava.Valjda su to osnovne karakteristike mog naroda koji je zbog toga najjedinstveniji i najsložniji kad je frka…rat.
Upravo takvom je čovjeku u Logu pod Mangartom podignuta impresija u obliku kamenog spomenika.U groblju koje čuva poginule,a sačinjavaju ga četiri terase u čijem centralnom dijelu,rekoh dominira spomenik kipara Ladislava Kofraneka iz Praga koji predstavlja dva vojnika.Jedan je Austrijski lovac a drugi Bošnjak.Stoji bošnjo prkosno,sred strmih litica sa kojih ni ovce ne mogu sići kad im uspije da se gore uspnu.Jedan dan gledam na tv:popelo se stado ovaca na jednu od litica oko Loga.Ne mogu sići te su ih planinarske spasilačke ekipe spašavale i skidale helikopterom.Šta bi čovjek,plak'o il' se smij'o?
Pogled na ovu od kamena isklesanu ljepotu mami uzdah a još nešto mi se desi što mi tog jula bijaše malo van pravila.Uhvatih sebe kako iznad križa učim fatihu.
Medju 859 Austrougarskih vojnika poginulih na Rombonu i Čukli nalazi se i 101 bošnjak koji u to vrijeme na svojim mezarima imadoše križeve i na njima pločice sa podatcima o imenu,rodjenju i smrti odnosno pogibiji.
Na nekoliko mjesta je u jednu grobnicu pokopano dva pa i više ljudi te se tako može vidjeti npr.da su skupa sahranjeni Kaltak Ahmet i Vaso Vujičić.
I danas te pločice stoje vidjeh to u nedavnoj posjeti samo ovaj put na nišanima.
Zahvaljujući dr-u Ahmedu Pašiću te njegovoj inicijativi oko zamjene križeva za nišane na mezarima u ovom groblju otpočela je akcija koju je vodio on sam.Po njegovom odlasku iz Slovenije akciju je preuzela i do kraja uspješno dovela IVSRS (islamska verska skupnost v republiki Sloveniji),odnosno IVZ Rep.Slovenije.
GROBLJE-MEZARJE DANAS
Izmedju ove moje dvije posjete desio se jedan nemili dogadjaj.Jedan dan nacionalističkim obilježjima upravo na ovom groblju neko pošara 74 muslimanska nišana.
Foto: E.T
VANDALIZMU NIGDJE KRAJA NEMA
Izmedjuostalih bijahu pošarani i Hrvatski,Srpski,Austrijski i Italijanski.Ista stvar se desila u šest ostalih grobalja u toj regiji.Vandale još traže.Bar tako kažu.
Ne dugo poslije toga očistiše se i obrisaše ovi simboli.Za sad je sve čisto,uvjerih se u to svojom nedavnom posjetom.
Taj put sam fatihu proučio nad nišanom.Na grobu-mezaru Ahmeta Kaltaka i Vase Vujičića stoji križ i nišan.Nikom' ne smeta samo vandalu što sam sebi smeta pa iz tog pasjaluka švrlja i šara gdje god stigne.
U toku zadnje,familijarne,posjete i djeca bijahu veoma raspoložena pa me iznenadi spremnost najmladjeg,Ahmeda da pozira.Dok ga je stariji sin Elmedin držao u naručju pred spomenikom on raširio ruke kao da hoće da zagrli i spomenik i svu Sošku dolinu skupa sa grobljem-mezarjem u kojem,što je veoma interesantno ni jedan »brežuljak« nije potonuo.
Mnogo je toga što se ima vidjeti u ovom dijelu Slovenije.Svaki mi je odlazak u Log pod Mangartom nešto posebno.Valjda zbog tog našeg naroda što je bio i u velikom broju ostao u Soškoj dolini.
Situacija u Sloveniji danas je takva kakva jest.Još uvjek se Bošnjaci trbuhom za kruhom kreću Slovenijom.Kupili su odnosno kupuju zemlju za izgradnju IKC-a u Ljubljani.Kad god da se džamija u Sloveniji sagradi neće biti prva!?Prva je bila u Logu pod Mangartom?!Da,baš tu u toku prvog svjetskog rata.Sagradiše je pripadnici BH4 (Hercegovački bataljon), a danas joj se ni za kamen ne zna.Fotografije potvrdjuju njeno postojanje a meni se čini da je ta džamija razlog više što se u Logu pod Mangartom osjećam kao kod svoje kuće.
Ovdje bi se za sad završilo moje kazivanje o ovoj temi.I sad tačno znam da nisam rekao sve ono što sam mislio.Nek' ostane,ako Bog da za drugi put iako mi je jasno da će i tada puno toga ostati ne rečeno i nenapisano.Baš onako kako reče ona cvjećarka sa početka ovog' mog pisanja.
Iz Loga se uputismo preko Italije i visine od 1600 metara suhom cestom sa čijih je strana na toj visini sunčanim zrakama prkosio snijeg visine pola metra koji se polahko otapao i stvarao ne potočić nego rijeku koja se obrušavala niz litice do nizine u kojoj je u svojoj tišini ostao spomenik i groblje-mezarje u kojem »ostadoše« naše fatihe i dove Allahu Džellešanuhu da ovaj hrabri bošnjački narod obraduje Džennetom.Amin.
17.5.09
14.SUSRET BOŠNJAKA SJEVERNE AMERIKE
1. PETAK 22. MAJA 2009.
-Sastanak imama sa Saborskom komisijom 3:15 pm- Nogometni turnir i ostala sportska takmičenja (tokom dana )